Gloucestershire Football Fixtures – Saturday 23rd October

The realisation has set in that next weekend the clocks go back….already! This season is flying by and we are already at the First Round of the FA Vase this weekend too!

All of Brimscombe & Thrupp, Tuffley Rovers and Longlevens are at home in the competition, along with Gloucester City playing Telford at Meadow Park – so there is plenty of high level non-league football to enjoy.

For those who prefer the lower levels, it is the Second Round of the GFA Junior Cup involving the Stroud, Cheltenham and North Glos League teams.

Below are the fixtures in full, kick off 15:00 unless stated


League One

Doncaster Rovers vs Cheltenham Town


League Two

Forest Green Rovers vs Salford City


National League North

Gloucester City vs AFC Telford United


Southern League Division One South

Barnstaple Town vs Cirencester Town

Cinderford Town vs Frome Town

Evesham United vs Plymouth Parkway

Slimbridge vs Lymington Town


FA Vase First Round

Brimscombe & Thrupp vs Welton Rovers

Longlevens vs Shaftesbury

Tuffley Rovers vs Street


Hellenic League Premier Division

Corsham Town vs Bishops Cleeve

Malvern Town vs Fairford Town

Westbury United vs Lydney Town


Hellenic League Division One

Littleton vs Bourton Rovers

Moreton Rangers vs Cirencester Town Development

Newent Town vs Abingdon United

Worcester Raiders vs Cheltenham Saracens


Hellenic League Division Two West

Kington Town vs Slimbridge Reserves

New Dales Vale vs Tuffley Rovers Development

Shortwood United Reserves vs Newent Town Reserves

Sporting Club Inkberrow vs Evesham United Development


Midland Football League South West U21

Redditch United U21s vs Gloucester City U21s – 12:30 kick off


This image has an empty alt attribute; its file name is cornell.png
Visit http://www.cornellandcompany.co.uk/ for all of your mortgage and financial planning needs.

Gloucestershire County League

Broadwell Amateurs vs Little Stoke

Bromley Heath United vs Gala Wilton

Frampton United vs Henbury

Hanham Athletic vs Wick

Hardwicke vs Shirehampton

Quedgeley Wanderers vs English Bicknor

Rockleaze Rangers vs Ruardean Hill Rangers

Sharpness vs Patchway Town


Gloucestershire Northern Senior League Division One

Bredon vs Upton St Leonards

Brockworth Albion vs Whitecroft

Chalford vs Charlton Rovers

Charfield vs Longlevens Reserves

Cheltenham Civil Service vs Andoversford

Dursley Town vs Berkeley Town

Lydney Town Reserves vs Harrow Hill

Woolaston vs Abbeymead Rovers


Gloucestershire Northern Senior League Division Two

Winchcombe Town vs Lydbrook Athletic – 14:00 kick off

Bibury vs Tewkesbury Town

FC Lakeside vs Staunton & Corse

Leonard Stanley vs Viney St Swithins

Smiths Barometrics vs Falcons

Stonehouse Town Reserves vs Chesterton


GFA Junior Cup North Second Round – 14:30 kick offs

Longlevens Development vs Shurdington Rovers

FC Lakeside Reserves vs Blakeney

Wotton Rovers vs Quedgeley Wanderers Reserves

Fintan vs Sharpness Reserves

Randwick vs Tuffley Rovers 3rds

Bishops Cleeve Reserves vs Horsley United

Chalford Reserves vs Whaddon United

Prestbury Rovers vs Tredworth Tigers

Leckhampton Rovers vs Longford

Broadwell Amateurs vs Taverners

Kingswood vs English Bicknor Reserves

Tetbury Town vs Minchinhampton

Cheltenham Civil Service Reserves vs Cam Bulldogs

Ruardean Hill Rangers Reserves vs Avonvale United

Wickwar Wanderers vs Mushet & Coalway

Ramblers vs AFC Renegades


Share your pictures and thoughts on the game you go to via Twitter @SevernSport

Cover photo taken with full copyright by Brian Rossiter. Please visit his wonderful albums via Twitter @BrianRossiter1 or Flickr