Gloucestershire sides find out latest ties in Hellenic League cup draws

Our Gloucestershire based Hellenic League sides have learned their opponents in the next rounds of the Bluefin Sports Challenge and Supplementary cups. 

Over the last couple of weeks the cups have crept back into the fixtures in amongst the FA Cup and FA Vase and even though there are a couple of games to be played in each cup competition, our sides now know what awaits them in the next round.

Starting in the 4th Round of the Challenge Cup, Fairford Town have been drawn at home to a Hereford Lads Club who have impressed in the early goings in the Division One West.

Lydney Town can set up a mouth watering home tie with Hellenic Premier leaders Westfields if they can beat Wellington on Tuesday evening.

There are also two all Gloucestershire ties in the Challenge Cup as Moreton Rangers have been drawn at home against Hellenic Premier side Brimscombe & Thrupp, whilst the winner of the due to be replayed tie Shortwood United vs Bishops Cleeve – will play host to Tuffley Rovers, who beat another local side in Cheltenham Saracens at the weekend.

Visit http://www.cornellandcompany.co.uk/ for all of your financial planning and mortgage consultancy needs

In the Supplementary Cup 2nd Round, Stonehouse Town of Division One West travel to Banbury United Development, whilst Bourton Rovers and Cirencester Town Development both have a home fixture, against Thornbury Town and Swindon Robins respectively.

On Wednesday night Longlevens entertain Clanfield 85 and know that if they win the game they will be heading to Faringdon Town in the next round.

Check out the full draws below:

Bluefin Sport Challenge Cup – 4th Round

Binfield/Chalvey Sports v Burnham

Fairford Town v Hereford Lads Club

Flackwell Heath v Virginia Water

Lydney Town/Wellington v Westfields

Moreton Rangers v Brimscombe & Thrupp

Reading City/Holyport v Ardley United

Risborough Rangers v Thame Rangers/Hazelmere Sports

Shortwood United/Bishops Cleeve v Tuffley Rovers


Bluefin Sport Supplementary Cup – 2nd Round

Abingdon Town v New College Swindon

AFC Aldermaston v Taplow United

Aston Clinton v Marlow United

Banbury United Dev v Stonehouse Town

Bourton Rovers v Thornbury Town

Chalfont Wasps v Woodley United

Chinnor v Wallingford Town

Cirencester Town Dev v Swindon Robins

Didcot Town v Langley

Faringdon Town v Longlevens/Clanfield 85

Heyford Athletic v Holmer Green/Penn & Tylers Green

Highworth Town Res/Kintbury Rangers v Letcombe

Long Crendon v Easington Sports

Malmesbury Victoria v Hereford Pegasus

Milton United v Woodstock Town

Shrivenham v Tytherington Rocks

 

*All ties will be scheduled accordingly and are currently TBC*