Gloucestershire Football Fixtures – Saturday 3rd October

Incredibly we are approaching October already and the thought of the clocks in a couple of weeks is a dark and depressing thought, but at least we can then start using a certain C-Word!

There is plenty of footballing action this weekend and whilst Gloucester City fans are still unable to go and watch their side play, they at least start their competitive season off in the FA Cup this weekend.

Elsewhere there is league action for everyone else.

Check out the full list of games below.

*All kick offs 15:00 unless stated*

League Two

Forest Green Rovers vs Walsall

Leyton Orient vs Cheltenham Town

 

FA Cup Second Qualifying Round

Christchurch vs Gloucester City

Tamworth vs Evesham United

 

 

Southern League Division One South 

Cirencester Town vs Cinderford Town

Bideford vs Slimbridge

 

 

Hellenic League Premier Division

Bishops Cleeve vs Binfield

Easington Sports vs Tuffley Rovers

Fairford Town vs Windsor

Longlevens vs Ardley United

Virginia Water vs Lydney Town

Westfields vs Brimscombe & Thrupp

 

Hellenic League Division One West

Clanfield 85 vs Cheltenham Saracens

Hereford Lads Club vs Bourton Rovers

Hereford Pegasus vs Shortwood United

Newent Town vs Stonehouse Town

 

Hellenic League Division Two West

Bourton Rovers Reserves vs Malvern Town Development

Hartpury University vs Evesham United Development

Moreton Rangers Development vs Slimbridge Development

Shortwood United Reserves vs Newent Town Reserves

Tuffley Rovers Development vs Fairford Town Reserves

Visit http://www.cornellandcompany.co.uk/ for all of your financial planning and mortgage consultancy needs

Gloucestershire County League

AEK Boko vs Quedgeley Wanderers

Broadwell Amateurs vs Henbury

Bromley Heath United vs Wick

Frampton United vs Hardwicke

Ruardean Hill Rangers vs Rockleaze Rangers

Sharpness vs Hanham Athletic

Shirehampton vs Gala Wilton

 

Gloucestershire Northern Senior League Division One

Andoversford vs Harrow Hill – 14:00 kick off

Berkeley Town vs English Bicknor 

Bredon vs Chalford

Cheltenham Civil Service vs Brockworth Albion

Leonard Stanley vs Cam Bulldogs

Taverners vs Charlton Rovers

Upton St Leonards vs Longlevens Reserves

Whitecroft vs Woolaston

 

Gloucestershire Northern Senior League Division Two

Abbeymead Rovers vs Falcons

Bibury vs Broadwell Amateurs Reserves

Dursley Town vs Winchcombe Town

FC Lakeside vs Smiths Barometrics

Kings Stanley vs Stonehouse Town Reserves

Lydbrook Athletic vs Charfield

Lydney Town Reserves vs Frampton United Reserves

Staunton & Corse vs Barnwood United

 

Stroud & District Football League Division One – 14:30 kick offs

Chalford Reserves vs Chesterton

Hardwicke Reserves vs Kingsway Rovers

Kingswood vs Minchinhampton

Old Richians vs Ramblers

Randwick vs Wickwar Wanderers

Tetbury Town vs Rodborough Old Boys

Tredworth Tigers vs Quedgeley Wanderers Reserves

 

North Gloucestershire Football League Premier Division – 14:30 kick offs

Harrow Hill Reserves vs Blakeney

Huntley vs Westbury United

Mushet & Coalway vs Whitecroft Reserves

Redbrook Rovers vs Howle Hill

Viney St Swithins vs Bream Amts

Worral Hill vs Ruardean Hill Rangers Reserves

 

Cheltenham Association Football League Division One North – 14:30 kick offs

New Dales Vale vs Tewkesbury Town

Pittville United vs Cheltenham Civil Service Reserves

Prestbury Rovers Reserves vs Bredon Reserves

Smiths Barometrics Reserves vs Hanley Swan

Welland Reserves vs Bishops Cleeve Reserves

 

Cheltenham Association Football League Division One South – 14:30 kick offs

AFC Renegades vs FC Lakeside Reserves

Brockworth Albion Reserves vs Leckhampton Rovers

Dowty Dynamos vs Prestbury Rovers

Fintan vs Kings

Newton vs Shurdington Rovers

Share your pictures and thoughts on the game you go to via Twitter @SevernSport

Cover Photo with full copyright by Brian Rossiter. Please visit his wonderful albums via Twitter @BrianRossiter1 or Flickr