Gloucestershire Football Fixtures – Saturday 19th September

What a week it has been. With football returning last weekend we saw a swift return of exciting league and cup football action and we have plenty more this weekend.

This weekend sees the Southern League sides return to league action after their cup exploits last week, whilst a number of our Hellenic League sides will be in FA Vase action this weekend.

The County League and GNSL go into match day two as the action, like the weather continues to hot up!

Check out the full list of games below.

*All kick offs 15:00 unless stated*

League Two

Forest Green Rovers vs Bradford City

Tranmere Rovers vs Cheltenham Town

 

Pre-season friendly

Oxford City vs Gloucester City

 

Southern League Division One South 

Bristol Manor Farm vs Cirencester Town

Cinderford Town vs Moneyfields

Evesham United vs Sholing

Slimbridge vs Basingstoke Town

 

FA Vase First Qualifying Round

Abingdon United vs Shortwood United

Chipping Sodbury Town vs Bishops Cleeve

Clanfield 85 vs Tuffley Rovers

Fairford Town vs Lydney Town

Fleet Town vs Newent Town

Longlevens vs Tytherington Rocks

Wokingham & Emmbrook vs Cheltenham Saracens

 

Hellenic League Premier Division

Brimscombe & Thrupp vs Royal Wootton Bassett Town

 

Hellenic League Division One West

Cirencester Town Development vs Bourton Rovers

Hereford Lads Club vs Moreton Rangers

Malvern Town vs Stonehouse Town

Visit http://www.cornellandcompany.co.uk/ for all of your financial planning and mortgage consultancy needs

Gloucestershire County League

AEK Boko vs Little Stoke

Bromley Heath United vs Ruardean Hill Rangers

Frampton United vs Hanham Athletic 

Patchway Town vs Gala Wilton

Quedgeley Wanderers vs Hardwicke

Rockleaze Rangers vs Broadwell Amateurs – Being played at Tytherington Rocks 

Sharpness vs Wick

Shirehampton vs Henbury

 

Gloucestershire Northern Senior League Division One

Bredon vs Upton St Leonards

Brockworth Albion vs Cam Bulldogs

Charlton Rovers vs Longlevens Reserves

Cheltenham Civil Service vs Andoversford

Harrow Hill vs Whitecroft

Leonard Stanley vs Taverners

Woolaston vs Berkeley Town

 

Gloucestershire Northern Senior League Division Two

Winchcombe Town vs Lydbrook Athletic – 14:00 kick off

Barnwood United vs Broadwell Amateurs Reserves

Charfield vs Falcons

FC Lakeside vs Dursley Town

Lydney Town Reserves vs Bibury

Smiths Barometrics vs Stonehouse Town Reserves

Staunton & Corse vs Kings Stanley

 

Stroud & District Football League Division One – 14:30 kick offs

Hardwicke Reserves vs Quedgeley Wanderers Reserves

Kingswood vs Rodborough Old Boys

Minchinhampton vs Wickwar Wanderers

Old Richians vs Tredworth Tigers

Ramblers vs Kingsway Rovers

Randwick vs Chesterton

Tetbury Town vs Chalford Reserves

 

North Gloucestershire Football League Premier Division – 14:30 kick offs

Mushet & Coalway vs Harrow Hill Reserves

Redbrook Rovers vs Viney St Swithins

Ruardean Hill Rangers Reserves vs Howle Hill

Whitecroft Reserves vs Westbury United

Worrall Hill vs Blakeney

 

Cheltenham Association Football League Division One North – 14:30 kick offs

Bishops Cleeve Reserves vs Southside Star

Pittville United vs Hanley Swan

Smiths Barometrics Reserves vs Cheltenham Civil Service Reserves

Tewkesbury Town vs Prestbury Rovers Reserves

Welland Reserves vs Bredon Reserves

 

Cheltenham Association Football League Division One South – 14:30 kick offs

Fintan vs Dowty Dynamos

Newton vs Leckhampton

Prestbury Rovers vs AFC Renegades

Shurdington vs Brockworth Albion Reserves

Share your pictures and thoughts on the game you go to via Twitter @SevernSport

Cover Photo with full copyright by Brian Rossiter. Please visit his wonderful albums via Twitter @BrianRossiter1 or Flickr