Gloucestershire Football Fixtures – Saturday 17th October

Another weekend is upon us and we are already in the middle of October, I know we are flying!

This weekend sees three of our sides return to FA Trophy action with both Cinderford Town and Cirencester Town hitting the road.

Gloucester City play at home to Blyth Spartans in the National League North as they look to make it three wins in a row to start the season with Lydney Town vs Brimscombe & Thrupp and Shortwood United vs Stonehouse Town in the Hellenic Leagues.

Check out the full list of games below.

*All kick offs 15:00 unless stated*

League Two

Forest Green Rovers vs Stevenage

Southend United vs Cheltenham Town

 

National League North 

Gloucester City vs Blyth Spartans

 

FA Trophy Second Qualifying Round 

Evesham United vs Carlton Town

Mangotsfield United vs Cinderford Town

Thame United vs Cirencester Town

 

Hellenic League Premier Division

Ardley United vs Bishops Cleeve

Binfield vs Fairford Town

Lydney Town vs Brimscombe & Thrupp

 

Hellenic League Division One West

Hereford Lads Club vs Cirencester Town Development 

Malvern Town vs Bourton Rovers

Moreton Rangers vs Wellington

Newent Town vs Tytherington Rocks

Shortwood United vs Stonehouse Town

 

Hellenic League Chairman’s Challenge Cup

Bourton Rovers Reserves vs Malvern Town Development 

Fairford Town Reserves vs Shrivenham Development

Kington Town vs Newent Town Reserves 

Sporting Club Inkberrow vs Shortwood United Reserves

Visit http://www.cornellandcompany.co.uk/ for all of your financial planning and mortgage consultancy needs

Gloucestershire County League

AEK Boko vs Patchway Town

Broadwell Amateurs vs Gala Wilton

Bromley Heath United vs Hanham Athletic

Frampton United vs Quedgeley Wanderers

Rockleaze Rangers vs Wick

Ruardean Hill Rangers vs Henbury

Sharpness vs Hardwicke

Shirehampton vs Little Stoke

 

Gloucestershire Northern Senior League Division One

Andoversford vs Taverners 

Berkeley Town vs Chalford

English Bicknor vs Charlton Rovers

Harrow Hill vs Cam Bulldogs

Leonard Stanley vs Bredon

Longlevens Reserves vs Brockworth Albion

Whitecroft vs Cheltenham Civil Service

Woolaston vs Upton St Leonards

 

Gloucestershire Northern Senior League Division Two

Abbeymead Rovers vs Barnwood United

Bibury vs Charfield 

Dursley Town vs Staunton & Corse

Falcons vs Frampton United Reserves 

Lydbrook Athletic vs FC Lakeside

Lydney Town Reserves vs Kings Stanley – Being played on Friday 16th October

Smiths Barometrics vs Broadwell Amateurs Reserves

Stonehouse Town Reserves vs Winchcombe Town

 

Stroud & District Football League Division One – 14:30 kick offs

Chesterton vs Kingsway Rovers

Hardwicke Reserves vs Rodborough Old Boys

Old Richians vs Minchinhampton

Quedgeley Wanderers Reserves vs Tetbury Town

Randwick vs Chalford Reserves 

Tredworth Tigers vs Kingswood

Wickwar Wanderers vs Ramblers

 

North Gloucestershire Football League Premier Division – 14:30 kick offs

Huntley vs Blakeney

Mushet & Coalway vs Ruardean Hill Rangers Reserves

Redbrook Rovers vs Whitecroft Reserves

Viney St Swithins vs Harrow Hill Reserves

Westbury United vs Howle Hill

Worrall Hill vs Bream Amts

 

Cheltenham Association Football League Division One North – 14:30 kick offs

Bishops Cleeve Reserves vs Prestbury Rovers Reserves

Bredon Reserves vs Hanley Swan 

Cheltenham Civil Service Reserves vs New Dales Vale

Pittville United vs Tewkesbury Town

Southside Star vs Welland Reserves

 

Cheltenham Association Football League Division One South – 14:30 kick offs

Leckhampton Rovers vs Dowty Dynamos

FC Lakeside Reserves vs Kings

Fintan vs Shurdington Rovers

Newton vs Whaddon United

Prestbury Rovers vs Brockworth Albion Reserves

Share your pictures and thoughts on the game you go to via Twitter @SevernSport

Cover Photo with full copyright by Brian Rossiter. Please visit his wonderful albums via Twitter @BrianRossiter1 or Flickr