Gloucestershire Football Fixtures – Saturday 23rd March

This week saw the first day of spring and at the time of writing we have had a pretty decent week’s worth of weather to enjoy as the wind has died down from last weekend and a nicer and milder end of March appears to be on the cards. 

In terms of the fixtures this week there are two league titles can be decided. Firstly, if Stonehouse Town fail to win in the County League, then the title will go to Lebeq United – who can win the league in midweek anyway if they win this weekend and on Tuesday night.

Elsewhere Kings Stanley will win the Division One of the Stroud League despite not playing, if Charfield drop points away at Tredworth Tigers.

Also, there is a couple of huge top end clashes to sink our teeth into. Firstly in the Hellenic Premier table toppers Brimscombe & Thrupp entertain 2nd placed Wantage Town at the Meadow, whilst Brockworth Albion welcome unbeaten Chalford to Mill Lane in a 1st vs 3rd encounter.

Overall this weekend could be the make or break weekend for a lot of sides, so check out the full list of fixtures below.

*All kick offs 15:00 unless stated*

 

League Two

Cheltenham Town vs Northampton Town

Port Vale vs Forest Green Rovers

 

National League South

St Albans City vs Gloucester City

 

Southern League Division One South

Bideford vs Cinderford Town

Evesham United vs Bristol Manor Farm

Fleet Town vs Cirencester Town

Slimbridge vs Melksham Town

 

Hellenic League Premier Division

Brimscombe & Thrupp vs Wantage Town

Fairford Town vs Binfield

Holmer Green vs Lydney Town

Longlevens vs Windsor

Tuffley Rovers vs Flackwell Heath

 

Hellenic League Division One West

Cheltenham Saracens vs Tytherington Rocks

Cirencester Town Development vs Easington Sports

 

Hellenic League Division Two West

Newent Town Reserves vs Clanfield (85) Development

Abingdon United Development vs Moreton Rangers

Bourton Rovers vs Highworth Town Reserves

 

Toolstation Western League Premier Division

Hallen vs Shortwood United

 

Gloucestershire County League 

AEK Boko vs Wick

Broadwell Amateurs vs Stonehouse Town

Hanham Athletic vs Little Stoke

Southmead CS Athletic vs Gala Wilton

Henbury vs Rockleaze Rangers

Lebeq United vs Hardwicke

 

Gloucestershire Northern Senior League Division One

Brockworth Albion vs Chalford

Charlton Rovers vs Cam Bulldogs

Harrow Hill vs FC Barometrics

Leonard Stanley vs Taverners

Sharpness vs Longlevens Reserves

Welland vs Upton St Leonards

Whaddon United vs Quedgeley Wanderers

 

Gloucestershire Northern Senior League Division Two

Bibury vs Winchcombe Town

Bredon vs Barnwood United

English Bicknor vs Abbeymead Rovers

FC Lakeside vs Smiths Athletic

Frampton United Reserves vs Whitecroft

Lydbrook Athletic vs Falcons

Lydney Town Reserves vs Woolaston

 

Stroud & District League Division One – 14:30 kick offs

Hardwicke Reserves vs Rodborough Old Boys

Kingswood Reserves vs Stonehouse Town Reserves

Randwick vs Old Richians

Tetbury Town vs Longlevens 3rds

Tredworth Tigers vs Charfield

 

Cheltenham Association Football League Division One – 14:30 kick offs

Bishops Cleeve FC A vs Andoversford

Cheltenham Civil Service Reserves vs Fintan

Hanley Swan vs Dowty Dynamos

 

Cheltenham Association Football League Senior Charity Cup Quarter Finals – 14:00 kick offs

Kings vs Brockworth Albion Reserves

Tewkesbury Town vs Upton Town

 

Share your pictures and thoughts on the game you go to via Twitter @SevernSport