Gloucestershire Football Fixtures – Saturday 2nd March

March is upon us and it is a very exciting time for the county. With the Cheltenham Festival round the corner the place is buzzing with horse racing fever, but yet there is still an incredible amount of football ahead of us. 

This weekend sees the Semi Finals of the relevant GFA County Cups, as well as a crucial couple of local derbies in the Hellenic Premier.

Also, Brimscombe & Thrupp Development look to advance in the Chairmans Challenge Cup in the Hellenic League.

 

Check out the full list of fixtures below.

*All kick offs 15:00 unless stated*

 

League Two

Forest Green Rovers vs Lincoln City

Mansfield Town vs Cheltenham Town

 

National League South

Gloucester City vs Wealdstone

 

Southern League Division One South

AFC Totton vs Cinderford Town

Cirencester Town vs Barnstaple Town

Street vs Evesham United

Yate Town vs Slimbridge

 

 

Hellenic League Premier Division

Brimscombe & Thrupp vs Virginia Water

Fairford Town vs Lydney Town

Longlevens vs Shrivenham

Tuffley Rovers vs Bishops Cleeve

 

 

Hellenic League Division Two West

Shrivenham Development vs Newent Town Reserves

 

Hellenic League Chairmans Challenge Cup – 14:30 kick off

Penn & Tylers Green Development vs Brimscombe & Thrupp Development

 

 

Toolstation Western League

Westbury United vs Shortwood United

 

GFA Amateur Cup (North) Semi Finals – 14:00 kick offs

Chalford vs Moreton Rangers

Sharpness vs Bourton Rovers

 

GFA Junior Cup (North) Semi Finals – 14:00 kick offs

Randwick vs Tetbury Town

Kings Stanley vs Hardwicke Reserves

 

GFA Intemediate Cup (North)  Semi Finals – 14:00 kick offs

Ramblers vs Upton St Leonards Reserves

Fratellos vs Whitecroft Reserves

 

GFA Minor Cup (North) Semi Finals – 14:00 kick offs

Charfield Reserves vs Poulton

Smiths Athletic Reserves vs North Nibley

 

GFA Primary Cup (North) Semi Finals – 14:00 kick offs

Tuffley Rovers 5ths vs Chesterton

Blakeney Reserves vs Cheltenham United

 

Gloucestershire County League 

Lebeq United vs Hanham Athletic – 14:00 kick off

Broadwell Amateurs vs Rockleaze Rangers

Frampton United vs Wick

Henbury vs Southmead CS Athletic

Ruardean Hill Rangers vs Patchway Town

 

Gloucestershire Northern Senior League Division One

Cam Bulldogs vs Leonard Stanley

Longlevens Reserves vs Welland

Quedgeley Wanderers vs Brockworth Albion

Taverners vs FC Barometrics

Upton St Leonards vs Harrow Hill

Whaddon United vs Berkeley Town

 

Gloucestershire Northern Senior League Division Two

Winchcombe Town vs English Bicknor – 14:00 kick off

Abbeymead Rovers vs Bredon

Cheltenham Civil Service vs Frampton United Reserves

Falcons vs FC Lakeside

Lydney Town Reserves vs Lydbrook Athletic

Whitecroft vs Barnwood United

Woolaston vs Smiths Athletic

 

Share your pictures and thoughts on the game you go to via Twitter @SevernSport